Száz évvel ezelőtt mutatták be a megzenésített székely himnuszt. Ebből az alkalomból tegnap koszorúzással, ünnepi megemlékezéssel és közös énekléssel tisztelgett a város, a székelyudvarhelyi Balázs Ferenc Vegyeskar és meghívottai a székelység legféltettebb és legkedvesebb költeményének szerzője, Csanády György előtt. Ma délután folytatódik a rendezvénysorozat.
A Balázs Ferenc Vegyeskar, illetve a polgármesteri hivatal és a Művelődési Ház közös szervezésében létrejött ünnepség első megállója a belvárosi református temető volt, Csanády György családjának sírjánál.
A székely anyavárosban 2009 óta hagyománnyá vált, hogy Csanády György (1895-1952) születésének napján, illetve a székely himnusz bemutatásának évfordulóján emlékünnepséget szerveznek. Bíró Edith, a vegyeskar elnöke úgy fogalmazott, azért fontos mindez, mert
a költemény nemzeti imaként szólal
meg nemcsak a megemlékezésen, hanem sporteseményeken, életünk jeles napjain is. A megemlékezők arra bátorítottak, hogy a megmaradás érdekében ne adjuk fel a magyarságunkat, a szimbólumainkat, illetve ne feledkezzünk meg az olyan nemzeti értékeinkről, mint amilyen Csanády költeménye is.
Több év távlatából sem változott a himnuszt üzenete. Ma is ugyanazt jelenti, mint sok-sok évvel ezelőtt: a közösséget teremtő erőt és a törhetetlen székely lelkületet, amely a sziklához hasonlatos.
Végül a jelenlévők elhelyezték a koszorúkat a sírboltnál, majd a Balázs Ferenc Vegyeskarral együtt énekelték el a himnuszt. Az ünnepség a Csanádyak Bethlen Gábor utcai házánál folytatódott, ahol a tisztelet jeléül koszorúkat helyeztek el a ház homlokzatán lévő, Hunyadi László készítette emléktáblánál.
Ma, május 22-én 5 órától a Művelődési Ház lépcsőjéről elhangzik a székely himnusz, majd a Csillagösvényen című dokumentumfilmet vetítik a házban, meghívottak Száva Enikő újságíró, műsorvezető, Sófalvi Emese muzikológus és Katona Zoltán újságíró. A film a Duna Televízió székelyudvarhelyi stúdiójának munkája.Este 6 órától a koncertteremben bemutatják Lőrincz József nyugalmazott magyartanár Szava sorsunkba belenőtt – Sorok Csanády György költészetéről című könyvét. Az eseményen közreműködik a hajdúdorogi Akácos Út Nótaklub és a székelyudvarhelyi Balázs Ferenc Vegyeskar. A száz éves évfordulóra elkészült Csanády-szobor is megtekinthető a ház előcsarnokában, méltó helyét még keresik. A könyv, illetve a szobor közadakozásnak köszönhetően született meg.
Fotó: Fülöp Attila