Sok-sok évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (EMLE) kitapossa a magyar vakok iskolájához vezető utat, és végre sokan e nemes ügy mellé álljanak. Noha már látszik a fény az alagút végén, és jövő tanévtől indulna az oktatás, még nagyon sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy működőképessé, bejáratottá váljon az oktatási intézmény.
Felpörgött idén a magyar vakok iskoláját kezdeményező egyesület élete: több adománygyűjtő akciót szerveztek, ugyanakkor szeptember 9-én Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke Székelyudvarhelyen bejelentette, újra elindulhat a 101 éve megszűnt Erdélyi Magyar Vakok és Gyengénlátók Iskolája, valamint a felnőttek rehabilitációs központja. A magyar kormány és az Erdélyi Református Egyházkerület támogatásával ugyanis megvásárolták a volt Ikos konfekciógyár két épületét, amelyeket egy hosszútávú megállapodás értelmében az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesületnek adnak használatba.
Butu Arnold Csaba EMLE-elnök a kezdetekről elmondta: 2017-ben fogalmazták meg elsődleges célkitűzésüket, és 2018 óta dolgoznak egy önálló, magyar tannyelvű, bentlakásos, speciális oktatási intézmény létrehozásán vak, alig- és gyengénlátó gyerekek számára. Meggyőződésük, hogy a diplomával, szakmával, jövedelemmel, tehát
perspektívával rendelkező látássérültek erdélyi magyar közössége képes lesz egy olyan minőségű kulturális, gazdasági és civil önszerveződésre, mely példaértékű életmodellt fog nyújtani minden látássérültnek.
Felmérésük szerint 2018-ban 193 vak gyereket tartottak számon Hargita, Kovászna és Maros megyében.
A városi tekepálya és a készruhagyár között található, többszintes ingatlan költségeit zöldenergiás beruházással szeretnék csökkenteni. Az egyesület novemberben veszi át az épületet.
Máté Zsolt, az EMLE alelnöke szerint a jótékonysági gyűjtés egyik célja, hogy még az iskola elindulását megelőzően összegyűjtsék azt a pénzösszeget, amelyből az épület zöldenergia-ellátását megoldják, hisz hosszú távon megtérül ez a befektetés. Az ingaltan átvétele után listát kell készíteniük, hogy milyen bútorokra és egyéb használati tárgyakra lesz szükség a bentlakásban, és attól kezdve nem pénzt, hanem ezen tárgyak megvásárlását kérik a támogatóktól.
– Az iskolát nem az egyesület fogja működtetni, hanem bekapcsolják az állami oktatási rendszerbe. Az egyesületnek a bentlakás működtetése és a szervezés lesz a feladata.
Most már adottak a feltételek, jöjjön a politikum, az állami apparátus és tegyék ők is a dolgukat.
Nagyon szerencsénk volt a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Communitas Alapítvány támogatásával, akik az egyesület működését biztosítják egyik évről a másikra – mondta Butu Arnold Csaba.
– A tanügynek fontos szerepe van abban, hogy jövőre elindul-e az iskola. Felmerült az a lehetőség, hogy a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium alintézményeként működhetne, hiszen így nem szükséges külön akkreditáció. A gyerekek a román oktatási rendszernek megfelelő speciális tananyag szerint tanulnának. Elképzelésünk szerint az elemi iskola teljesen speciális lenne, az 5–8. osztály félintegrált, a középiskola pedig integrált. Ez a fokozat azért szükséges, hogy majd a társadalomban meg tudják állni a helyüket – véli Máté Zsuzsa Enikő alelnök. Hozzátette: Romániában a nemlátóknak nincsen semmiféle képzésre, szakosodásra lehetőségük. Jó kapcsolatot ápolnak a budapesti Vakok Állami Intézetével, küldtek már oda fiatalt ösztöndíjas képzésre.
Az iskolaköteles vak gyerekek közül jelenleg csak kevesen járnak oktatási intézménybe, néhányukat az egyesület közbenjárásával sikerült iskoláztatni. Az egyesület gyógypedagógusa, Ferencz Gizella a helyszínen segíti a tanítók munkáját.
Mindannyiunk ügye!
Legutóbb a székelyudvarhelyi Benedek Elek Baráti Kör szervezett egészestés előadást a Kossuth utcai Siculus Ifjúsági Házban, ahol nem kevesebb, mint 17 600 lej gyűlt össze. Az egyesület félmillió euró összegyűjtését tűzte ki célul, amiből már 19 647 eurót sikerült szerezni, ebből a pénzből szeretnék fedezni az oktatási intézményhez tartozó bentlakás fenntartásának és működésének költségeit.
Szabó Zsolt, a Benedek Elek Baráti Kör képviseletében elmondta: azért álltak az egyesület mellé és szervezték meg két hete a városi szintű jótékonysági előadást, mert felismerték e nemes ügy fontosságát, és megbizonyosodtak róla, hogy jó helyre megy a segítség.
Azok, akik támogatni szeretnék az egyesület törekvéseit, megtehetik az egyesület honlapján.