Ma délután fehér virágokat helyeztek el a tiszteletüket leróni szándékozó udvarhelyiek annál a Márton Áron-téri installációnál, melyet az aradi vértanú honvédtisztek emlékére alkotott meg Berze Imre szobrász.
Gálfi Árpád polgármester és Miklós Zoltán múzeumigazgató beszéde, továbbá a Dr. Palló Imre Művészeti Líceum tanulóinak rövid zenés műsora hangzott el a mai eseményen.
A nemzeti gyásznap alkalmából felolvasták a tizenhárom aradi hős nevét, illetve szóltak a szintén október 6-án, Pesten kivégzett első magyar miniszterelnök, gróf Batthyány Lajosról is. A történelmi áttekintést követően Gálfi Árpád polgármester a magyarságot összetartó és megerősítő közös emlékezetről beszélt, valamint a kitörölhetetlen múlt eseményeiről.
– Vegyünk példát a hősök hozzáállásáról, és merítsünk erőt a hazaszeretetükből, mondta a polgármester.
A honvédtisztek szellemiségét, illetve a nemzeti összetartozás megerősítését hivatott képviselni az a köztéri installáció, amelyet ez alkalomból helyeztek el a Márton Áron téren. A képzőművészeti alkotás Berze Imre szobrászművész munkája, mely egyfajta kortárs vizuális ábrázolással hozza közelebb az aradi vértanúk emlékét a befogadóhoz. Berze Imre képzőművészeti munkája, akár a térhódítás szimbóluma, a város központjába került, ahol az utókor méltóképp dicsérheti e munkát – méltatta az alkotást Miklós Zoltán múzeumigazgató. Az installáció fából és agyagból készült, tizennégy lábnyomot és tizennégy eltört faágat (pálcát) láthatunk (jelölve a tizenhárom aradi vértanút, valamint a magyar miniszterelnököt – szerző megj.). Az alkotás sajátos művészi kifejezésmóddal láttatja, hogy a készítő számára mit üzen október 6-a, nemzeti gyásznapunk.
Az eltört ágak, avagy pálcák a „pálcát törni valaki felett” szólásra utalnak, melyek az ítéletmondásra, pontosabban a katonai bíróságon kimondott végső ítéletre mutatnak rá. Tudniillik katonai bíróságon a végső ítéletet követően egy
kettőbe tört pálcát dobtak az elítélt lábai elé.
Így az udvarhelyi installáció rend és rendezetlenség egyben; a kaotikus emlékek évről évre történő felelevenítésének rendezettsége, mondta a múzeumigazgató.
Udvarhely haladó gondolkodású, a kortárs művészetekre érzékeny,
így fogadják a köztéri alkotást, zárta beszédét.
Az ünnepség végén az egybegyűltek fehér virágokat helyeztek el az installáció talapzatánál, majd a Dr. Palló Imre Művészeti Líceum diákjainak rövid zenés produkciójával zárult a megemlékezés.
Fotó: Fülöp Attila