Nem várt növekedést ért el a járványidőszak alatt az online kereskedelem, ezen tendencia pedig, úgy tűnik, egyelőre Romániában is marad. Elemzők szerint csak az idei évet tekintve 6,8 milliárd eurós üzletágról beszélünk, mely 2021-hez képest is 18%-ot nőtt. Nem csoda, hogy az Országos Adóhatóság is egyre érdekeltebb a tevékenység megfigyelésében. Ha online kereskedsz, jó, ha tudod, mától minden utánvételes (ramburs) fizetést jelenteknek az ANAF-nak.
Hivatalosan is elkezdi követni az online kereskedőket az Országos Adóhatóság (ANAF), azt remélve, hogy fülön csípi azokat, akik utánvételes módszerrel igyekeznek kikerülni az adófizetést. Frissen jelent meg a Hivatalos Közlönyben az a rendelet, amely előírja, hogy a futárcégek kötelesek bejelenteni az ANAF-nak az utánvételes szállítások adatait. A futárszolgálatok vagy postai szolgáltatást végző cégek a következő információkat kötelesek elküldeni az adóhatóságnak:
• a bejegyzési szám és a feladás dátuma,
• a feladó azonosító adatai,
• magánszemélyek esetében a teljes név, az átvevő jogi személyek esetében pedig a cégnév,
• a feladó és a vásárló postai címe,
• a leszállított áru értéke.
Ezen adatok tárolási ideje öt év, és az óra attól a pillanattól ketyeg, amikor a központi adóhatóság megkapja az adatokat, melyek öt év után automatikusan törlődnek a rendszerből. Az ANAF tehát
jobban fogja tudni, mint bárki, hogy te mikor, mit és milyen értékben vásároltál a neten, ahogyan azt is, hogy azokat a termékeket ki, mely cég adta el.
A futárszolgálat vagy a postai szolgáltatást végző cég értesíti azokat, akiknek a személyes adatait továbbítani fogja – egy saját felelősségű nyilatkozat kitöltését kéri, mellyel beleegyezésünket adhatjuk az adatok továbbításába. Egyelőre arról nincs szó, hogy mi történik, ha ezt megtagadjuk, de
vélhetően másképpen nem vehetjük igénybe a cég szolgáltatásait.
A téma kapcsán az érintettek hangsúlyozták, az Országos Adóhatóság nem az alkalmi eladókat vadássza, nem azokat, akik nagy ritkán áruba bocsátják valamilyen tulajdonukat, vagy nagyon kis mennyiségben értékesítenek különböző javakat, hanem azokat keresi, akik semmilyen
jogi személyiség nélkül online felületeken: a közösségi hálón, hirdetési felületeken kereskednek és a tevékenység után nem adóznak.
A fekete rés
– Van egy rés, amit az adókerülők megtaláltak, és ez az elektronikus kereskedelem. Termékeket hoznak, eladják az online felületeken, és amit kártyával vagy bankon keresztül fizetnek nekik, az hivatalosan megy, amit pedig postai utánvétellel, az feketén – mondta a téma kapcsán Lucian Ovidiu Heiuș. Az Országos Adóhatóság államtitkári rangú elnöke elsősorban politikus, ezért folyamatosan az intézménye teljesítményének a mutatóit figyeli. Nemrég például arról posztolt a közösségi médiában, hogy idén 22%-al több pénzt hajtottak be, mint tavaly, ami nagyjából 50 milliárd lejes többletet jelent az államnak. Amúgy az elmúlt nyolc hónapban cégeknél és magánszemélyeknél mintegy 23 520 ellenőrzést végzett, és több millió lej értékben büntetett az ANAF.
Kiemelt képünk illusztráció: pexels.com