Messzi idegenbe szakadt hazánkfia, ifj. Zerkula György, aki világhírű névre tett szert az elmúlt évek során, most szülővárosában, Székelyudvarhelyen koncertezik Horváth Edit zongoraművésszel.
Ifj. Zerkula György hegedűművész pályafutását és a műsoranyagot elnézve, amivel holnap Horváth Edit zongoraművésszel színpadra lépnek, okkal állíthatom, hogy igazi rock and roll programmal indít a Székelyföldi Filharmónia. De lássuk csak, miért is!
Szokásomhoz híven a zeneszerzőkkel és a kamaraesten felcsendülő darabjaikkal kezdeném: elsőként Ludwig van Beethoven „Tavaszi szonátája” zongorára és hegedűre (nr. 5, F-dúr, op.24.) hallható majd.
Beethoven összesen tíz szonátát írt hegedűre és zongorára,
ezek közül a legnépszerűbb az F-dúr (op. 24) és az A-dúr (op. 47). Az F-dúr szonátában megnyilatkozó hangulat miatt a Tavaszi szonáta lett az előbbi közkeletű neve. Első tételében a hegedűszólam vidámsága és ritmusai a napsugaras májusi reggeleket idézik, az adagio lágy harmóniái boldogságot, békességet énekelnek, majd a rövid scherzo humora Haydnra emlékeztet. A rondo is kedves, játékos, aranyos.
Másodikként játsszák a holnapi koncerten Igor Sztravinszkij Olasz szvitjét. Érdekesen formálódott ez a hegedűre és zongorára írt olasz szvit, mivel eredetileg egy neoklasszikus balettnek készült, ami a Pulcinella nevet viseli. Az egyfelvonásos balett a majdnem két évszázaddal korábban élt, olasz zeneszerző, Giovanni Battista Pergolesi műveinek kölcsönzése. Tehát
Sztravinszkij ebben a műben avatja fel a „neoklasszikus” stílust,
később a balettből szvitet írt zongorára és hegedűre Suite italienne néven.
Utolsóként Szergej Prokofjev második D-dúr hegedűszonátáját (op. 94a) hallhatja a koncert közönsége. A szintén neoklasszikus stílusban írt mű szonáta tétellel kezdődik, egy játékos scherzóval folytatódik, ezt követi egy lassú, lírai tétel, majd egy grandiozus fináléval zárul. A szonáta az op.94-es D-dúr fuvolaszonátáján alapszik, a mű lírai és elegáns jelleme utal erre.
Zerkula György 1986-ban, Székelyudvarhelyen született többgenerációs zenészcsaládba. Kezdetben apai nagyszülei, Zerkula János gyimesi prímás és felesége, Fikó Regina gardonos tanították zenélni, majd hatévesen a székelyudvarhelyi Palló Imre művészeti iskolába került. Kisdiákként is ért már el sikereket különböző nemzetközi versenyeken, aztán 1999-ben a nyíregyházi Pro Archi Fesztiválon szólistaként ő nyerte el a zsűri különdíját és a közönségdíjat, illetve meghívták Olaszországba, az Európai Ifjúsági Zenekarba (YMISO), amelynek tevékenységében 2004-ig rendszeresen részt vett. Eközben 2002-től a budapesti Bartók Béla Zenekonzervatóriumban folytatta tanulmányait, 2005 és 2009 között pedig a Conservatoire de Lausanne-ban, Svájcban. Kitüntetéssel szerzett tanári diplomát, majd két évre rá ugyancsak kitüntetéssel diplomázott előadóművészként a Berni Művészeti Egyetemen. Közreműködött szólistaként a budapesti MÁV Szimfonikus Zenekar, a svájci Neues Zürcher Orchester, a Kárpát-medencei Ifjúsági Fesztiválzenekar és a Székelyföldi Filharmónia koncertjein. 2008-ban második díjat nyert a Ruha István Nemzetközi Hegedűversenyen. 2005-től 2008-ig a fribourgi Fondation Clara Messagere-Eleonore Pieters, 2006 és 2009 között a genfi Fondation Lalive, egy évvel később pedig a Schweizerische Interpretenstiftung és a Stiftung Lyra ösztöndíjasa. Tagja a Manuel vonósnégyesnek, a L'esprit des Cordes triónak, illetve a Berni Szimfonikus Zenekarnak. Rendszeresen tart szonátaesteket Taeko Szedlák-Oshima, Etienne Murith és Horváth Edit zongoraművészekkel közösen. Horváth Edit Marosvásárhelyen született, a helyi Művészeti Líceum diákja volt, ezt követően a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián diplomázott zongora szakon. 1996 és 1997 között az Európai Mozart Akadémia ösztöndíjasaként tanult Varsóban. Számos mesterkurzuson vett részt, szólóesteket és kamarakoncerteket adott országszerte és külföldön: Lengyelországban, Csehországban, Bulgáriában, Macedóniában, illetve Magyarországon. Szólistaként fellépett a marosvásárhelyi, kolozsvári, nagyváradi és szebeni filharmónia zenekarával, rangos nemzetközi fesztiválok meghívottja itthon és határon túl. Előadóművészként részt vett marosvásárhelyi, szófiai és brémai nemzetközi versenyen, továbbá az 1994-es kolozsvári Mozart-verseny és a 2009-es bukaresti Magyar Zene Fesztivál díjazottja.