Az udvarhelyi edzőtermek, mozgásstúdiók fő szezonja év elejére datálható – januártól kora tavaszig van a legtöbb vendég, hiszen az újévi fogadalmak listáját a felesleges kilók leadása, illetve az egészséges életmódra való váltás vezeti. Az életmódváltás nem ördögtől való, mégis relatíve gyorsan feladjuk a kitűzött cél megvalósítását. Gergely Loránd nyolc éve próbálta ki először a zumba mozgásformát, azóta népszerű zumbaoktató, táplálkozási tanácsadó és személyi edző. Fittségét, energikus kisugárzását a sportos életvitelének, az egészséges étrendjének, és nem utolsó sorban kivételes kitartásának köszönheti. Kérésünkre elárulta azokat a trükköket, amelyekkel sikeres lehet az idei életmódváltás.
Loránd akkor kezdett el komolyabban foglalkozni az egészséges táplálkozással, amikor észrevette, hogy a rendszeres mozgás önmagában nem elég ahhoz, hogy fittnek érezze magát. A zumba nem egy hagyományos értelemben vett sport, inkább úgy írhatnánk le, hogy fitnesz-aerobik mozdulatokra épül, magába foglalva a merengue, a bachata, a kizomba vagy a salsa tánclépéseit. Az oktató szerint a pörgős emberek életformájába illik: olyan fogadalmak megvalósítását szorgalmazza, amelyek több aktivitást vinnének a hétköznapokba, de kimondottan fogyást ritkán eredményez. A zumbával levezetjük a stresszt, kikapcsolódunk, feltöltődünk, mondta Lóri.
– Hat éve már, hogy január és május között megállás nélkül órákat tartok: a tökéletes bikinialak érdekében rohanják le az edzőtermeket,
nyáron pedig mindenki elmegy nyaralni, feladva az életmódváltással kapcsolatos célokat – osztja meg tapasztalatait a táplálkozási tanácsadó.
A kalóriák játszmája
Amennyiben az új énünk fogadalmai között szerepel, hogy a délutáni órákban, hat után már nem veszünk magunkhoz ennivalót, a lehető legrosszabb úton indultunk el. Lóri szerint a lényeg, hogy az ébredés és a lefekvés között vigyünk be több mint ezerötszáz kalóriát – ennyit képes a szervezetünk elégetni akkor is, ha egész nap a kanapén ülve sorozatokat nézünk. A felesleges, ennél több kalória zsírrá alakul. Éhezésre azonban nincs szükség, anélkül is elérhető a kívánt eredmény. Az étrendtanácsadó meggyőződése, hogy
huszonöt percnél többet nem szükséges eltölteni a konyhában ahhoz, hogy a megfelelő ennivaló kerüljön a tányérunkra.
Kis idő elteltével a fogadalmakat teherként élhetjük meg, ezért a lehető legegyszerűbb recepteket javaslom a vendégeimnek, és már sorolja is a közkedvelt harapnivalókat: reggelire rántotta vagy zöldturmix, ebédre sok zöldség és csirkehús, vacsorára pedig a laktató leveseket ajánlja. Emellett a cukrokat gyümölccsel, a fehér lisztet pedig zabliszttel helyettesíti.
A villámdiétákban nem hisz, hiszen egy életmódváltás örökre szól.
– Nem szeretem hallani azt a kérdést, hogy: milyen gyorsan lehet lefogyni?
Mindenkinek saját érdeke, hogy tegyen az egészségéért. A kérdezőnek azt szoktam válaszolni, hogy képzeljen el egy huszonnyolc kilós zsákot, amit minden nap a hátán kell cipelnie; ez nem jó sem a csontoknak, sem az ízületeknek – ugyanezt teszik a szervezettel a felesleges kilók is – hívja fel a figyelmet.
Téves elképzelések
Minden évet tervekkel tele kezdünk el, amik visznek előre minket, de nem mindegy, hogy mekkora elvárásokat állítunk fel magunkkal szemben, mondja Lóri. – Nemrég hallottam, hogy egy nő hatszázra csökkentette a napi kalóriabevitelét, pedig valójában az ezerhatszáz kalóriának meg kell lennie minden nap, meséli a személyi edző. Az említett esetben a fogyás látványos, bár ez már éhezésnek minősül, és ezt követően a szervezet bármilyen kiadós táplálékot képes zsírként elraktározni. Rövid távú projektnek kiváló, de aki egy évnél tovább szeretne fitt formában maradni, annak a bevitt táplálék minőségére kell figyelmet fordítania, illetve a rendszeres étkezésre.
Ha a fogyás helyett a gyümölcsökre és a zöldségekre helyeznék a hangsúlyt, akkor eredményesebb évük lenne.
Köztudott, hogy a romániai lakosságnak csupán két százaléka fogyaszt ezekből naponta, és itt gyökerezik a probléma – utalt az Eurostat év elején közzétett felmérésére. Egy másik téves elképzelés szerint az egészséges életmód költséges. A táplálkozási tanácsadó cáfolja ezt: friss ennivalót vásárolni pénztárcabarát megoldás; körülbelül fele annak, amit gyorséttermi kajákra költünk.
Hamarabb feladjuk egyedül
Lóri negyvenhat vendégének segített lefogyni tavaly: hat hét alatt az egyénileg leadott, legtöbb kiló nyolc, a legkevesebb pedig négy és fél volt.
– Rájöttem, ha alapítok egy csoportot,
ahová közös céllal, közös tapasztalatokkal érkeznek az emberek, akkor a végsőkig kitartanak
– mesélte. – Az életmódváltással kapcsolatos fogadalmakat ajánlott megosztani a családtagokkal, a barátokkal, esetleg a házastársakkal. Ha csoportosan vágunk bele a változásba, sokkal hatásosabb, mert a közösség motiválja az egyént.
Udvarhelyen gyakran keresik fel különböző életkorú nők és párok, de olyanra még nem volt példa, hogy a férfiak önszántukból adják életmódváltásra a fejüket.
Nincs tehát bevált recept arra, hogy az egész új évben ösztönzöttek maradjunk, egy jó edző azonban képes olyan példát mutatni, ami tetterővel tölt fel. Lóri nem csak a tippjeivel, hanem a lelkesedésével is végigvezet a cél felé tartó úton, s megteremti azt a támogató környezetet, amelyben megvalósulhat az átalakulás. Önmagában a folyamat is inspiráló: egy új életmód jobb közérzetet, több pihenést, és kiegyensúlyozott anyagcserét jelent.
Íme egy kiadós, egészséges étek, Gergely Loránd ajánlásával. Tejszínes-májas spagetti? Naná! Hozzávalók: 100 gramm csirkemáj, 50 gramm teljes kiőrlésű spagetti, 1 db vöröshagyma, fokhagyma, 1 dl főzőtejszín, 1 tk tökmag, 1 tk szezámmag, 1 tk mandulapehely, olívaolaj, só, bors ízlés szerint, 1 csipet kakukkfű, petrezselyem, fél citromból nyert citromhéj. Elkészítés: A spagettit sós vízben kifőzzük. A hagymákat megpucoljuk, a vöröshagymát felkockázzuk, a fokhagymát felaprítjuk. A magvakat megpirítjuk és félretesszük. Egy serpenyőben kevés olívaolajon üvegesre pirítjuk a felkockázott hagymát, majd hozzákeverjük a felcsíkozott májat, fokhagymát. Ekkor lehet fűszerezni sóval, borssal, kakukkfűvel. Ötperces, folyamatos kevergetés mellett megpuhul a máj. Hozzáöntjük a tejszínt, és végül a felaprított petrezselymet, iletve a reszelt citrom héját is rászórjuk. A pirított magvakkal a tetejét díszítjük, s ez nem csak külcsín, mennyei ízt is ad az ételnek.